سنگ چینی چیست

سنگ چینی چیست

 کشور ایران معادن متعددی دارد که در آنها سنگ استخراج می‌شود یکی از سنگ های استخراج شده سنگ چینی می باشد، معدن سنگ چینی الیگودرز بیشترین میزان استخراج سنگ‌های چینی کشور را  دارد، سنگ چینی یک نوع سنگ کریستال است که از توده‌های سنگ آهک به وجود آمده و از جنس دولومیتی است. این نوع سنگ‌ها در اثر درجه حرارت و فشار بالا در اعماق زمین متبلور می‌شوند و جز سنگ‌های دگرگون دسته بندی می‌گردند.

ویژگی ظاهری سنگ چینی

این سنگ شبیه به سنگ‌های مرمر است و در واقع آن را می‌توان جز خانواده‌ی سنگ‌های مرمریت به شمار آورد. سنگ‌های چینی از نظر ترکیبات شیمیایی متفاوت هستند و میزان دگرگونی در آنها در شکل ظاهریشان پدیدار شده است. شکل ظاهری و زیبای این نوع سنگ‌ها موجب شده تا در صنعت ساختمانی بسیار مورد توجه قرار بگیرند. این نوع سنگ‌ها اغلب دارای بلورهای درشت هستند که موجب تفاوت شکل ظاهری آنها با سنگ‌های کربناتی رسوبی شده است.

کانی‌های اصلی در تشکیل سنگ چینی

در پاسخ به این سوال که چرا به این نوع سنگ‌ها نام سنگ چینی تعلق گرفته باید بدانید که دلیل این نامگذاری ضخامت نازک این سنگ هاست که وقتی در کف یا نمای ساختمان به کار گرفته می‌شوند بر اثر اصابت ضربه به آنها صدای ظرف چینی می‌دهند. کانی‌های اصلی در تشکیل سنگ چینی شامل کلسیت و کوارتز می‌باشند. هر چه میزان کوارتز در سنگ بیشتر باشد درجه سختی آن نیز بیشتر خواهد بود. تخلخل در این نوع سنگ‌ها بسیار ناچیز است؛ از ویژگی‌های ظاهری این نوع سنگ‌ها وجود بلورهای درشت کرم رنگ یا سفید رنگ و حتی رنگ خاکستری روشن است که گاهی دارای رگه‌هایی از این طیف رنگ‌ها می‌باشند.

کاربرد سنگ چینی

بیشترین کاربرد سنگ چینی برای استفاده در فضای خارجی ساختمان و استفاده در نمای ساختمان است، چرا که این نوع سنگ‌ها به راحتی به فضای پشت کار می‌چسبند و در عین حال در مقابل بارش باران نفوذ پذیری بسیار کمی دارند و همین مورد موجب می‌شود که نسبت به سنگ‌های گرانیت و تراورتن مزیت داشته باشند و از آنها در فضای خارجی سازه‌ها استفاده شود. در ابتدای ورود سنگ‌های چینی به بازار شاهد بودیم که بسیاری از معماران در فضای داخلی ساختمان‌ها از این نوع سنگ استفاده می‌کردند اما در سال‌های اخیر با مواجهه با تنوع رنگ بالای سنگ تراورتن شاهد بودیم که این نوع سنگ جای سنگ‌های چینی را در فضای داخلی ساختمان گرفت.

شما می‌توانید برای خرید انواع مختلف سنگ‌های چینی با قیمت مختلف و کیفیت‌های متفاوت به سنگبری های شهرک صنعتی شمس آباد مراجعه کنید. شهرک صنعتی شمس آباد با استفاده داشتن افق دید بلند مدت و دسترسی به معادن مختلف، در استخراج سنگ‌های ساختمانی و صنعتی بیشترین فعالیت را در کشور دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Call Now Button